Binalarda Isı Yalıtımının Önemi

Ahmet Güngören, 1980’de İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini Ataköy Cumhuriyet Lisesinde tamamladıktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden 2001 yılında mezun oldu. 2004 ‘den günümüze Balcıoğlu Şirketler Grubunda çeşitli görevlerde bulundu. Şu an Satış Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Binalarda Isı Yalıtımının Önemi
Son yıllarda dünyamızın yaşadığı ekonomik krizler ve yenilenemeyen enerji kaynaklarının tükenmeye yüz tutması, enerjinin ekonomik kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Dünyada tüketilen enerjinin büyük bir kısmı fosil kaynaklardan elde edilmektedir. Bu kaynakların gelecekte tükenecek olması ve ortaya çıkan enerji darboğazı gelişmekte olan ülkemizi de etkilemektedir. Tüm ülkeler ekonomik ve sosyal hayatlarının can damarı olan enerji konusunda yoğun araştırmalar yapmaktadır. Bir taraftan yeni enerji kaynakları aranırken diğer taraftan mevcut kaynaklan maksimum verimle kullanılmaya çalışılmaktadır. Bu konuda en yoğun çalışmaların yapıldığı alan ise konut ısıtmasıdır. Yalnız ülkemizde enerji tüketiminin % 40′ ı yapılarda konut ısıtma amaçlı kullanılmaktadır.

Yeni enerji kaynaklarına olan ihtiyaç ile birlikte bu kaynakların verimli kullanımı için yapılan çalışmalar da hız kazanmıştır Bu düşünceden yola çıkılarak, ısı yalıtımının konut ve konut ölçekli iş yerlerinde uygulanması, alışılmış ısıtma yöntemlerinde farklı dizaynlar yapılarak, ısıl konfor için ekonomik önlemler ile ilgili bir çalışma yapılmıştır.

Konfor Şartları
Konfor şartlarını insanın istekleri belirler. Herhangi bir ortamın ısı ihtiyacı TSE 825 ve DİN 4701 normunda bilinen formata göre bulunur. Bulunan ısı yükü bu odanın ısınmasını garanti eder. Ancak oda içerisindeki ısının dağılımının mükemmelliğini garanti altına alamaz. Bunun temini için :
1. Oda içindeki ısı dağılımı, sıcaklığı her noktada eş değerde tutacak şekilde olmalıdır.

2. Oda içerisindeki ısıtıcı elemanları ve yeri, transmisyon kayıplarının dağılımına uygun olacak güçte yerleştirilmelidir.

3. Binaların çatı, duvar, döşeme, kapı, pencere gibi elemanlarına,da ısı yalıtım uygulamaları, yapılmalıdır

4. Isıtma sistemlerinde otomatik kontrol uygulamaları projelerde belirtilerek uygulanması sağlanmalıdır.

Yukarıda belirtilen konfor şartları dikkate alındığında binaların çatılarında yalıtım yapılmalıdır. Çatı yalıtımı ,duvar ,döşemelerde yalıtım yapılırken kullanım amacına göre ,ısı yalıtım malzemelerinden strofor ( EPS) , Ekstrude ( xps ) , Camyünü ve Taşyünü ürünleri kullanılabilir. Bu ürünler kullanılırken mevcut ürünlerin özellikleri göz önüne alınmalıdır.

Özellikle günümüzde kullanılan yalıtım bina dışında ve içerden mantolama sistemi , ara bölmelerde yalıtım , döşemelerde yalıtım , çatı arasında yalıtım ,teras yalıtımı , ısıtma ve soğutma sistemlerinin yalıtımı ön plan çıkmaktadır. Isı yalıtımı ile ilgili sorunlarınıza çözüm önerilerimizi www.balkotrade.com online destek hattımızdan öğrenebilirsiniz.

Ahmet Güngören
Satış Müdür Yardımcısı
Balcıoğlu Mümessillik Ltd. Şti.


Diğer makaleler
Plywood’da rippling konusu
Su yalıtımı neden gereklidir?
Taş yünü kullanımı zorunlu alanlar
Plywood’da sertifikaların önemi
 
 
 
 
 
Ara ( 0553 246 6507 )